Ciao!

Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci nowe miejsce. Nowe przepiękne miejsce. Mowa o Conegliano i Valdobbiadene, czyli krainie Prosecco! 

Poznałam to miejsce rok temu, dzięki jednemu artykułowi w magazynie podróżniczym, który poświęcony był wpisaniu w 2019 roku wzgórz Conegliano i Valdobbiadene na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdecydowałam się pojechać tam, w zeszłym roku 15 sierpnia (włoskie Ferragosto), aby poobcować z naturą między zielonymi wzgórzami winorośli.

Wzgórza Prosecco

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube <klik>, na którym znajdziesz vloga z tego przecudownego miejsca.

Jeżeli natomiast chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat włoskiego Prosecco, odsyłam Cię do mojego wcześniejszego wpisu na blogu: <klik>.

HISTORIA

Pierwsze pisemne wzmianki o dwóch miasteczkach Conegliano i Valdobbiadene pochodzą z samego początku wieku XI. Powstały jako średniowieczne wioski, które rozwój swój opierały na rzemiślniczej działalności oraz dzięki wspierciu okolicznych klasztorów. 

Największym średniowiecznym zabytkiem w okolicy jest Zamek Conegliano, wybudowany na szczycie Colle di Giano. Terytorium to poddawane było najazdom różnych mocarstw, począwszy od najazdu napoleońskiego w 1800 roku, najazdu Habsburgów w 1813 roku, kończąc na aneksji Królestwa Włoch w roku 1866. Warto zauważyć, iż Conegliano i Valdobbiadene były jednymi z głównych miejsc walk w czasie I Wojny Światowej. To właśnie tutaj odbył się znany najazd  austriacki po klęsce wojsk włoskich w Caporetto.

HISTORIA PROSECCO 

Uprawa winorośli była szeroko rozpowszechniona na terytorium Conegliano i Vladobbiadene od czasów starożytnych. 

Co ciekawe my Polacy, mamy również swój mały epizod w historii tegoż terytorium. Mianowicie  w 1574 roku, król Polski Henryk III, udający się do Paryża na koronację króla Francji, po drodze zatrzymał się w Conegliano a mieszkancy specjalnie na jego cześć, puścili z fontanny Neptuna białe wino. 

W 1754 roku Aureliano Acanti w swoim “Il Roccolo”, pisze o „Prosecco”. Uważane jest to za pierwszą pisemną wzmiankę nazwy Prosecco.

„A teraz złożę w ofierze

 moje usta

 Z tym aromatycznym

 Prosecco”

W 1876 roku powstała Szkoła Enologiczna Conegliano, pierwsza tego typu we Włoszech.

W latach trzydziestych, po raz pierwszy określono granice obszaru produkcji Prosecco. Odpowiadają one obecnym granicom DOCG Conegliano Valdobbiadene.

W 1966 roku powstał Szlak Prosecco, jako pierwszy uznany szlak winiarski we Włoszech. 

W dniu 2 kwietnia 1969 roku Prosecco, produkowane w 15 gminach położonych między miejscowościami Conegliano i Valdobbiadene, zostało uznane za kontrolowaną nazwę pochodzenia.

KIEDY PRZYJECHAĆ? NA ILE?

Wzgórza Conegliano i Valdobbiadene najlepiej jest odwiedzić w miesiącach od maja do października. Właśnie w tym okresie można zobaczyć i móc podziwiać terytorium to w najpiękniejszej okazałości.

Conegliano i Valdobbiadene

Na ile przyjechać? Moim zdaniem począwszy od jednego pełnego dnia, kończąc na jednym tygodniu.

Jednodniowa wizyta pozwoli na spokojne zwiedzenie centrum obydwu miasteczek oraz na przejazd znaną drogą Prosecco “La Strada del Prosecco” i nacieszenie się przepięknymi widokami. Jeżeli dobrze się zorganizujemy, możliwe jest również udanie się do jednej z wielu winiarni znajdujących się między wzgórzami porośniętymi winoroślami aby doświadczyć jedynego w swoim rodzaju doświadczenia i degustacji najlepszego na świecie Prosecco DOCG.

Dla tych co chcieliby oddać się dłuższemu relaksowi między dobrym jedzeniem i najwspanialszym Prosecco, możliwe jest zatrzymanie się w jednej z tutejszych agroturystyk z przepięknym widokiem na zielone wzgórza winorośli. 

Wzgórza Conegliano
LOTY

Najlepszą i najwygodnieszą opcją jest przylot do Wenecji na lotnisko Marco Polo lub na lotnisko w Treviso.

DOJAZD

Do Conegliano i Valdobbiadene nejlepiej dojechać samochodem. Z Wenecji najwygodniej jest wziąć autostradę A27 kierunek Belluno. Będąc w Conegliano można dojechać do Valdobbiadene Strada Provinciale 34.

Dojazd z Wenecji to około godziny drogi samochodem, z Treviso jest to tylko 30 minut.

Możliwe jest dotarcie do Conegliano pociągiem regionalnym z Wenecji ze stacji Venecia Santa Lucia.

NOCLEG
Valdobbiadene

Mój pobyt w tym cudownym miejscu trwał tylko jeden dzień, jednak jak już wcześniej wspomniałam jest wiele miejsc agroturystycznych, hotelii, pensjonatów gotowych na Twoje przybycie. Jeżeli jesteś zainteresowany zostawię Ci linki do najlepszych agroturystyk 2020 na tym terytorium, wybranych przez Trip Advisor <klik> oraz z najlepszymi noclegami na Booking.com <klik>.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Stanowczo najważniejszą atrakcją jest “Strada del Prosecco”. Jedyna w swoim rodzaju droga biegnąca przez samo serce wzgórz Prosecco, z której rozciągają się widoki zapierające dech w piersiach. Droga wyjątkowa jest ze względu na swoje szczególne piękno ale również ze względu na budowę.

Moja rada, to dać się zgubić pomiędzy ścieżkami i winoroślami oraz oddać się degustacji wspaniałego Prosecco.

WINIARNIE

Najlepsze i najbardziej zanne winiarnie:

Carpenè Malvolti – https://www.carpene-malvolti.com/eng/

Azienda Vinicola Mionetto – https://pl.mionetto.com/pl

Villa Sandi – https://villasandi.it/en/

Bisol, Santo Stefano – https://www.bisol.it/en/bisol

PDC Cartizze – https://cartizzepdc.com/en/

Cantina San Gregorio – https://proseccosangregorio.it/en/

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Natomiast dla miłośników Prosecco jest to miejsce must be!

A presto!