Ciao!

Il Sentiero del Ponale (Szlak Ponale) jest to obowiązkowy punkt dla miłośników trekkingu oraz mountain bike. Punkt którego nie można przegapić będąc w Riva del Garda. 

Jeden z najpiękniejszych szlaków jaki znajduje się nad Jeziorem Garda. Jest to malownicza droga biegnąca wzdłuż laguny jeziora, położona dosłownie nad samą Gardą. Zapeniam Cię widoki nie do opisania! Na moim kanale YouTube znadziesz vlog znad Jeziora Ledro i całej trasy Ponale <klik>.

Ulica Ponale wybudowana została w 1851 roku, i łączyła Riva del Garda z odciętą od świata Doliną Ledro. Patrząc obecnie na szlak ciężko sobie wyobrazić, że do 1995 roku była to jezdnia otwarta dla ruchu samochodowego. 

Wraz z otwarciem nowego tunelu łączącego Valle di Ledro (Dolinę Ledro) z pozostałą częścią terytorium, Strada del Ponale (Ulica Ponale) została zamknięta dla ruchu samochodowego i na jej miejscu utworzono szlak turystyczny dla pieszych i rowerzystów górskich służący od 2004 roku. 

Droga przebiega zarówno w tunelach górskich jak i na zewnątrz, jest bardzo różnorodna, na każdym zakręcie zmieniają się widoki, raz mamy na otwarte Jezioro Garda, za innym razem na przpiękne zielone góry. 

TRASY

Kiedy dojdziemy do mostu przecinającego Dolinę Ponale mamy do wyboru dwie drogi, którymi możemy kontynuować dalszą wędrówkę. Pierwszą z nich jest droga prowadząca do miejscowości Pregasina, trasa posiada przepiękne widoki na Lago di Garda. Trasa na pieszo trwa 1:30//2 H w jedną stronę. Także w obie strony są to 3//4 godziny samego trekkingu.

Możemy też wybrać drugą opcję i udać się nad Jezioro Ledro o którym pisałam tutaj <klik>

. Drugą część tejże trasy kontynuuje się przez las, wyznaczonym szlakiem, który jest odpowiedni dla osób wysportowanych, z dobrą kondycją. Nie polecałabym go raczej osobom bez kondycji oraz dzieciom. Wychodząc z leśnego szlaku automatycznie ukazuje się nam przed oczami piękna, zielona Dolina Ledro. Z której w kilkanaście minut dochodzimy nad jezioro. Cała trasa z Riva del Garda nad Jezioro Ledro trwa około 3 godzin, powrót troszeczkę mniej, ponieważ nie ma już podejścia w lesie czyli około 2h 30. 

Znad Jeziora Ledro możecie wrócić autobusem lub jeżeli macie jeszcze energię tą samą drogą. Autobusy oraz dojazd z Lago di Ledro do Riva del Garda znajdziecie w poprzednim poście <klik>.

KIEDY?

Moim zdaniem szlak jest idealny do odwiedzenia przez cały rok, chociaż osobiście omijałabym go w miesiącach najzimniejszych. Pamiętajmy, że jest on położony wysoko w górach i temperatury tam spadają poniżej zera. Moim zdaniem najlepszym terminem na jego wizytę są to mięsiące od marca do listopada. 

Latem radziłabym Ci omijać weekendy i święta, ponieważ może być na szlaku dosyć tłoczno, co zabiera trochę magii.

Latem na szlaku jest naprawdę gorąco, także jeżeli źle znosisz ukrop i mocne słońce raczej wybrałabym się na przechadzkę wiosną i jesienią. 

WAŻNE! Szlak Ponale po godzine 13 jest całkowicie w cieniu, także jeżeli nie przepadasz za ostrym nasłonecznieniem, radziłabym się tam udać wczesnym popołudniem.

DLA KOGO?

Tak jak napisałam wcześnie szlak jest odpowiedni dla pieszych jak i mountain bike. Jest to bardzo popularne miejsce dla kolarzy z Niemiec i Włoch. 

Strada del Ponale nie jest bardzo wymagającą trasą, jednak odradzałabym go osobom bez kondycji. Jeżeli zdecydujesz się na drogę prowadzącą nad Jezioro Ledro, uprzedzam Cię, że droga biegnąca w lesie ma dosyć strome i naprawdę wymagające podejście. Polecałabym tą trasę osobom z dobrą kondycją.

Tak jak napisałam, Szlak Ponale jest to szlak, który na pewno zapadnie Ci w pamięć. Jest to jeden z najpięknieszych szlaków jakie istnieją nad Jeziorem Garda, a są tam ich setki. Widoki na całą Gardę są cudowne, jeżeli jesteś w okolicach i masz jeden dzień wolny jest to rzecz nie do ominięcia! Z mojej strony stanowczo polecam i sama wrócę tam nie raz a na pewno jeszcze wiele razy.

A presto!