Ciao!

Jezioro Ledro (Lago di Ledro) jest niezaprzeczalnie perłą Alp Wschodnich, pozostającą wciąż w cieniu  pobliskiego i znanego wszystkim Jeziora Garda. Lago di Ledro jest jednym z najczystszych i najpiękniejszych jezior w regionie Trentino. Leży tylko 12 km na zachód od Gardy, na wysokości 655 m.n.p.m. Otoczone jest  zioloną Doliną Ledro (Valle di Ledro) oraz wysokimi górami. Jest to must to be, dla wszystkich miłośników górskich/alpejskich jezior oraz natury. Jeżeli jesteś zainteresowany, na moim kanale YouTube znajduje się film znad jeziora <klik>.

Co ciekawe Jeziora Garda i Ledro łączy strumyk Ponale, biegnący z Lago di Garda do Lago di Ledro. Warto też wspomnieć, że wody niewielkiego Jeziora Ledro zasilają elektrownię w Riva del Garda. 

Lago di Ledro warte jest odwiedzenia z wielu względów, jednym z nich jest cudowna turkusowa woda będąca niczym namalowana oraz wyjątkowy widok na wysokie Alpy! Co ważne, latem woda w akwenie osiąga temperaturę nawet 24° C! Co nie jest takie oczywiste w przypadku jezior alpejskich.

Teren Lago di Ledro i Valle di Ledro jest dużo spokojniejszy i cichszy od miejscowości nad  znanym Jeziorem Garda. 

KIEDY PRZYJECHAĆ? NA ILE?

Lago di Ledro najlepiej jest odwiedzić od maja do końca września. Jezioro znajduje się w górach, zatem w pozostałej części roku niestety pogoda jest bardzo zmienna. Poza tym warto zobaczyć piękną, nasyconą zielenią Valle di Ledro, która dodaje samemu jeziorowi dużo uroku. 

Na ile przyjechać? To zależy od Ciebie! Możesz wybrać się na jeden dzień aby pobyć na plaży, pochodzić po dolinie lub pobliskich górach, obejść jezioro… wszystko zależy od Ciebie i Twoich upodobań. Osobiście byłam nad Jeziorem jeden dzień, wyruszyłam z Riva del Garda na pieszo drogą – Strada del Ponale, o której napisałam post tutaj <klik>. Poplażowałam na jednej z plaż, następnie tą samą trasą późnym popołudniem wróciłam. Jednak warto zaznaczyć, iż Jezioro Ledro jest także dobrym pomysłem na dłuższy pobyt.

DLA KOGO?

Idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek zdala od zgiełku turystów i dużych miast dla osób szukających spokoju, relaksu oraz kochających obcować z naturą. 

Jednocześnie jest to idealny kierunek dla rodzin z dziećmi jak i dla dwojga, czyli dla każdego.

LOTY/DOJAZD

Najbliższe lotniska znajdują się w Weronie, Bergamo i Mediolanie, skąd można wypożyczyć samochód lub podróżować transportem publicznym do Riva del Garda. Ważne! Riva del Garda nie ma połączenia kolejowego. 

Najlepszą opcją jest dojazd wynajętym autem do Riva del Garda a następnie bez problemu możemy dostać się samochodem lub też transportem publicznym – autobusami nad Jezioro Ledro. 

Nad Ledro najlepiej jest dojechać samochodem drogą SS240 od strony Riva del Garda lub Storo.

Z Riva del Garda do Molina di Ledro kursuje również bezpośredni autobus o numerze 214.

Riva del Garda – Molina di Ledro: https://www.trentinotrasporti.it/  

NOCLEG

Nad Jeziorem Ledro są dużo niższe ceny niż nad Jeziorem Garda

Mój pobyt nad jeziorem trwał tylko jeden dzień, jednak jest tutaj ogromna liczba klimatycznych miejsc agroturystycznych, kempingów, hotelii, czy pensjonatów. 

Jeżeli jesteś zainteresowany zostawię Ci linki do najlepszych miejsc pobytu na tym terytorium wybranych przez Trip Advisor <klik> oraz z najlepszymi noclegami na Booking.com <klik>.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Widok przepięknej czystej i turkusowej wody zachęca do pływania i spędzania czasu w wodzie ale równiż i miłośnicy trekkingu i górskich wędrówek oraz zapaleni kolarze górscy nie będą się nudzić.  Zwolennicy wodnego szaleństwa bez problemu znajdą nad jeziorem liczne wypożyczalnie kajaków, łódek, czy żaglówek. 

Team plażowicze posiada do dyspozycji cztery plaże: 

  • Pieve di Ledro – (Pieve di Ledro) – plaża podzielona na kilka części, na której możemy znaleźć m.in. boisko do siatkówki plażowej, place zabaw i minigolf
  • Molina di Ledro – (Besta) – największa i zarazem najbardziej słoneczna plaża ze wszystkich nad Jeziorem Ledro. Znajduje się tutaj boisko do siatkówki plażowej i korty tenisowe
  • Mezzolago – idealna plaża dla dzieci, zważywszy na fakt, iż znajduje się tutaj plac zabaw dla dzieci
  • Pur – stanowczo jest to plaża najbardziej spokojna, to tutaj możesz się oddac totalnemu relaksowi. Znajdziemy na jej obszarze również plac zabaw. Co ważne dla właścicieli merdających czworonogów część tejże plaży jest otwarta dla zwięrząt.

W tym miejscu chciałabym dać Ci dać znać, iż nad Ledro znajduje się również wiele niewielkich, ukrytych plaż.

Cudowne górskie szlaki położone nad jeziorem na pewno zaspokoją nawet tych najbardziej wymagających. W okolicy znajdziesz dosłownie dziesiątki szlaków. Cały region Trentino, przede wszystkim obszar dookoła Gardy słynie z wielu pięknych szlaków trekkingowych, wspinaczkowych jak i rowerowych. Warto zwrócić uwagę, iż w Valle di Ledro (Dolinie Ledro) znajduje się Rezerwat Biosfery UNESCO chroniący tamtejszą wyjątkową roślinność.

Z Lago di Ledro można udać się na wędrówkę dookoła jeziora, na szlak Ponale, do Pregasiny, w której początek mają liczne ścieżki, między innymi spektakularny szczyt Punta Larici.

Trasa biegnąca wokół jeziora Ledro

Jest to 10 km  szlak dla pieszych i rowerzystów ciągnący się brzegiem jeziora. Odpowiedni dla każdego, zarówno dla osób o słabej kondycji jak i dzieci. 

Co ciekawe ważna informacja dla zapalonych wędkarzy: nad jeziorem można łowić ryby! Jezioro jest pełne ryb m.in. pstrągów, okoni, arborelli, sieji, linów, szczupaków a nawet węgorzy.

Strada del Ponale (Szlak Ponale)

Obowiązkowy punkt dla miłośników trekkingu oraz mountain bike. Punkt którego nie można przegapić będąc w Riva del Garda. Il Sentiero del Ponale (Szlak Ponale) jest to jeden z najpiękniejszych szlaków dla pieszych i mountain bike dostępnych nad Jeziorem Garda.

Malownicza droga biegnąca wzdłuż laguny jeziora, o której zrobiłam osobny post <klik>.

Zarówno Jezioro Ledro jak i Dolina Ledro są nieodkytymi jeszcze perełkami, pozostającymi zdala od masowej turystyki. We Włoszech niestety coraz ciężej jest znaleźć takie tereny. Jeżeli szukasz spokojnego miejsca, w otoczeniu natury ale i miejsca, które oferuje wiele atrakcji, zachęcam Cię do odwiedzenia tego malowniczego zakamarka włoskich Alp. Na pewno się nie rozczarujesz! 

A presto!