Ciao! 

Jezioro Tenno (Lago di Tenno) inaczej zwane Jeziorem Turkusowym, znajduje się w odległości 10 km na północ od Jeziora Garda. Lago di Tenno jest jednym z najczystrzych włoskich jezior oraz szóstym co do wielkości w regionie Trentino. 

Jezioro Tenno swój turkusowy kolor zawdzięcza odbijającym się promieniom słonecznym od białych kamieni wypełniających dno jeziora. Kolor wody w zależności od dnia może różnić się intensywnością. 

Jezioro położone jest na wysokości 550 m a jego powierzchnia wynosi 2,5 km². Lago di Tenno powstało dosyć niedawno, bo w 1100 roku, na skutek ogromnego osuwiska powstałego z góry Misone, które zablokowało bieg rzeki Rì Sec.

Poziom akwenu zmienia się wraz z porami roku, latem potrafi być niższy aż o 15 metrów od poziomu jaki mamy późną jesienią.

Na jeziorze znajduje sie mała wysepka, do której latem spokojnie możemy dojść dzięki niskiemu poziomowi wody.

Dzięki krystalicznie czystej wodzie i niezwykle przyjemnym temperaturom jezioro to jest idealne do letnich kąpieli. 

Jest to perfekcyjne miejsce dla osób pragnących pobyć między naturą, zdala od tłumów. 

Warto wspomnieć, że obszar Jeziora Tenno należy do Rezerwatu Biosfery UNESCO „Alpi Ledrensi e Judicaria”.

WAŻNE! Poza sezonem możemy udać się nad jezioro z naszymi czworonogami. Jedna z plaż jest otwarta dla psów. Niestety od maja do października panuje zakaz wprowadzania psiaków nad jezioro.

KIEDY PRZYJECHAĆ? NA ILE?

Z racji tego, iż Jezioro Tenno położone jest w górach, najlepszy termin przyjazdu to maj – październik. Jeśli chodzi o plażowanie to czerwiec – sierpień.

Na ile przyjechać? Dla mnie Lago di Tenno jest idealne na jeden/dwa dni. 

DLA KOGO?

Lago di Tenno jest idealnym miejscem dla miłośników natury. Położone jest między górami porośniętymi gęstymi lasami, zdala od zgiełków miasta. Miejsce to jest prawdziwą oazą spokoju. Idealne miejsce dla osób szukających relaksu oraz pragnących poobcować z naturą. 

LOTY/DOJAZD

Najbliższe lotniska znajdują się w Weronie, Bergamo i Mediolanie, skąd można wypożyczyć samochód lub podróżować transportem publicznym do Riva del Garda. Ważne! Riva del Garda nie ma połączenia kolejowego. 

Najlepszą opcją jest dojazd wynajętym autem do Riva del Garda a następnie bez problemu możemy dostać się samochodem lub też transportem publicznym – autobusami nad Jezioro Tenno.

Nad Tenno najlepiej jest dojechać samochodem drogą SS421 (przez Canale di Tenno) albo SP37 (poboczną ulicą przez Pranzo). Z centrum Riva del Garda nie powinieneś mieć problemów dojechać nad jezioro, ponieważ wszędzie w mieście mamy kierunkowskazy nad Lago di Tenno.

Z Riva del Garda nad Lago di Tenno kursuje również bezpośredni autobus o numerze B211 – podróż trwa ok. 30 min.

Riva del Garda – Lago di Tenno: https://www.trentinotrasporti.it/

W okolicach jeziora wzdłóż ulicy można znaleźć bezpłante parkingi w odleglosci 10 min od plaż. Tuż nad jeziorem znajdują się rownież płatne parkingi. Taryfa za jeden z parkingów w godzinach 9-19€ kosztuje 1.50/1H lub 7€ za cały dzień (ceny odnoszą się  do samochodów osobowych).

Warto pamiętać jednak, że co roku oraz w zależności od sezonu ceny moga ulec zmianie. 

Jeśli wybierasz się kamperem zadzwoń pod numer +39 348-8222981, gdzie otrzymasz wszystkie informacje dotyczące parkingów oraz cen.

NOCLEG

Z racji tego, iż jezioro położone jest między naturą nie ma ogromnego wyboru jeśli chodzi o hotele czy B&B. Noclegu polecałabym szukać w  malutkiej miejscowości Ville del Monte, oddalonej od jeziora 15 min na pieszo. Znajduje się tam kilka hoteli, camping oraz pizzeria.

Jeżeli byłbyś zainteresowany zostawię Ci linki do najlepszych miejsc pobytu nad jeziorem wybranych przez Trip Advisor <klik> oraz z najlepszymi noclegami na Booking.com <klik>.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Polecam wybrać się na spacer szlakiem wokół jeziora lub na przejażdżkę rowerem. Na pokonanie całej trasy pieszo potrzebujemy 1:30 H. Szlak ten nie jest wymagający, jest odpowiedni dla wszystkich, również dla dzieci. 

Będąc nad Lago di Tenno warto udać się nad Wodospad Varone, który znajduje się trzy kilometry od Riva del Garda, gdzie woda z jeziora Tenno spada z prawie 90 metrów!  Wodospad położony jest na terenie Parco Grotta Cascata del Varone. Cena biletu wynosi 6€. Dokładny cennik i godziny otwarcia znajdziesz tutaj na stronie <klik>. Zracji tego, iż wodospad znajduje się w jaskini nie zapomnij ubrać wygodnych butów sportowych oraz czegoś na długi rękaw.

Nie zapomnij również o wizycie w pobliskiej średniowiecznej wiosce Canale di Tenno!

Jeśli chodzi o moje odczucia stanowczo jest to miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicach. Pobyt na plaży nad Jeziorem Tenno wspominam dużo lepiej od tego nad Jeziorem Ledro. Dlaczego? Z jednego względu, było dużo spokojniej, mniej osób i mniej krzyczących dzieci (w tym momencie 98% rodziców się oburzyła). Jeśli chodzi natomiast o widoki i ilość atrakcji to stanowczo wygrywa Lago di Ledro, o którym post znajdziesz tutaj <klik>.

A Ty? Odwiedziłeś już Lago di Tenno lub Lago di Ledro?

A presto!