Ciao! Dzisiaj przychodzę opowiedzieć Wam o najważniejszym urządzeniu we włoskiej kuchni – kawiarce.

logo marki Bialetti

Wynaleziona w 1933 roku przez Alfonso Bialetti, od którego nazwiska pochodzi najsłynniejsza marka produkująca moki we Włoszech ale i na całym świecie. Kto z miłośników kawy nie słyszał o słynnej srebrnej kawiarce Bialetti?!

klasyczna moka Bialetti

Jest nieodłącznym elementem każdego włoskiego domu. Dla Włochów moka jest czymś w rodzaju czajnika dla nas Polaków. Nie ma opcji, żeby mogło jej zabraknąć. 

Włosi poranne (chociaż nie tylko) picie kawy traktują jako rytuał. I to właśnie moka jest jedną z pierwszych rzeczy chwytanych o poranku w “bel paese”. Mimo, iż obecnie pojawiają się na rynku niezliczone ekspresy do kawy to ona jest niezaprzeczalnie królową.

Rzeczą o której warto pamiętać jest to, iż nie można jej myć, a w szczególności detergentami! Kawiarkę płucze się z zanieczyszczeń pod bieżącą wodą ale nigdy się jej nie myje! Jest to najważniejsza zasada mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Widząc raz moją moke w domu, całą brudną w środku od nalotu pozostawianego przez kawę, postanowiłam wyczyścić ją ręcznikiem papierowym, po czym otrzymałam dożywotni zakaz dotykania jej od “mojego Włocha”.

Jest to sekret doskonałego smaku kawy. Kawiarka dzięki brązowemu nalotowi, nie posiada nawet najmniejszego posmaku metalu czy detergentów. Nowo zakupioną moke należy “przepalić”, wykonać minimum trzy kawy, które należy za każdym razem wylać! Pijąc kawę z nowej moki można wyczuwać posmak metalu, który będzie zanikał wraz z czasem poprawnego użytkowania.

I dlatego tak ważne jest aby używać oryginalnej kawiarki Bialetti, której cena zwróci się nam wraz ze smakiem doskonałej kawy. Innym aspektem dlaczego warto zainwestować w oryginał jest jej długowieczność, ponieważ jest zakupem na całe życie!

kawiarka

Oryginalne sklepy Bialetti znajdują się w całych Włoszech (jednak produkty w tym kawiarki można kupić na całym świecie), możemy w nich znaleźć kawiarki w różnych kolorach, rozmiarach i modelach na płyty indukcyjne, kuchenki gazowe, czy też elektryczne. Marka obecnie w swojej ofercie posiada również różne wariacje urządzenia jak z filiżankami, czy te przeznaczone do kawy zbożowej.

kawiarka Bialetti

Ważną rzeczą przy użytkowaniu kawiarki jest kawa, ponieważ nie każda się do tego nadaje. Musi to być kawa specjalnie przeznaczona w tym celu. Zmielona, jednak nie tak bardzo jak większość tych, które możemy znaleźć w supermarketach w Polsce. Zbyt zmielona kawa spowoduje, iż po zaparzeniu będzie gorzka i cierpka w smaku. Dlatego w tym celu najlepiej kupować zmielone włoskie kawy jak np. Lavazza, Pellini, Kimbo, Bialetti itp.

Moka ma jeszcze jedną zaletę i wyższość nad powszechnie promowanymi ekspresami Nespresso… jest bardziej ekologiczna! Pomyślcie ile kapsułek zużywacie każdego dnia… W dodatku to małe urządzenie posiada w sobie ogromny kawałek historii, a moment przygotowywania kawy jest czymś naprawdę specjalnym. 

Jestem ciekawa, czy Wy jesteście posiadaczami swojej moki, a jeżeli nie czy myśleliście o jej zakupie?

Podsyłam Wam link do strony internetowe marki Bialetti dostępnej w języku włoskim, angielskim oraz francuskim: https://www.bialetti.it/it_en/.

A presto!