STYCZEŃ

Tak naprawdę styczeń we Włoszech był miesiącem bardzo spokojonym. Mówiło się o epidemi wirusa w Chinach oraz o papieżu Franciszku, który w sylwestra 2019 wyszedł do wiernych zgromadzonych przed bazyliką i jedna z wiernych, kobieta o urodzie azjatyckiej złapała go zarękę, szarpała i nie chciała puścić. Papież zdenerwował się na kobietę i uderzył ją w dłoń – zobacz video. Papież Franciszek dzień po wydarzeniu przepraszał tłumacząc się, że czasami jemu również puszczają nerwy.

LUTY

W miejscowossci Lodi wykoleił się pociąg.

„Pierwszy” pacjent z koronawirusem we Włoszech.

MARZEC

Premier Conte ogłosił lockdown. Kraj się zatrzymał. 

Włosi od Północy do Południa w ramach jedności z okien i balkonów codziennie o godzinie 18 bili brawa i śpiewali.

Ogromne poruszenie wywołały krzywdzące słowa gwiazdy jednego z programów angielskiej telewizji, doktora Christiana Jessena, który to powiedział, iż Włosi używają koronawirusa jako pretekst do tego aby nie nic nie robić, bo nie mają chęci pracować. Jego słowa zostały przytoczone i powielane przez wiele mediów, szczególnie w Wielkiej Brytanii. 

KWIECIEŃ

Kontynuacja sytuacji z marca.

MAJ

Silvia Romano wróciła do kraju. 25 letnia mieszkanka Mediolanu powróciła do Włoch po tym jak wyjechała na wolontariat do Kenii, gdzie 20 listopada 2018 została uprowadzona i wywieziona do Somalii. Rozwiązaniem sprawy i uwolnieniem dziewczyny zajęli się najwyżsi urzędnicy państwowi, tacy jak premier Giuseppe Conte i Minister Spraw Zagranicznych Luigi Di Maio. Cała sprawa wywołała wiele kontrowersji w kraju, ponieważ dziewczyna wróciła do kraju jako muzułmanka.

CZERWIEC

LIPIEC 

W wieku 91 lat zmarł wybitny kompozytor Ennio Morricone – nagrodzony Oscarem mistrz muzyki filmowej.

SIERPIEŃ

W Genua ukończono budowę mostu San Giorgio. 

W Wenecji po raz pierwszy uruchomiono antypowodziowy mose.

Całe Włochy żyły zniknięciem Viviany Parisi, która wraz z synkiem zaginęła w okolicach Messiny (Sycylia). 43-letnia DJ z Venetico i jej czteroletni syn Gioele zniknęli w lesie Caronia po wypadku w tunelu na autostradzie Messina-Palermo. Po wielu dniach poszukiwań znaleziono ciało kobiety, a następnie po ponad tygodniu ciało swego synka Gioele. Jak się okazało kobieta miała poważne problemy psychiczne i prawdopodobnie zabiła dziecko a następnie sama popełniła samobójstwo.

WRZESIEŃ

W Colleferro próbując bronić przyjaciela został napadnięty i śmiertelnie pobity 21 letni Willy Monteiro Duarte. Brutalność pobicia wywołała ogromne poruszenie wśród włoskiej opinii publicznej. Prezydent Sergio Mattarella przyznał Willy Monteiro pośmiertny Złoty Medal za męstwo. Po śmierci Williego, rząd premiera Conte zaproponował reformy dotyczące podwyższenia kar za podobne przestępstwa.

PAŹDZIERNIK

Włochy nawiedziły liczne powodzie oraz gradobicia.

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

18 rybaków z Mazara wróciło do Włoch. Rybacy zostali uwolnieni przez władze libijskie, które we wrześniu porwały ich pod zarzutem naruszenia ich wód terytorialnych. W sprawę zaangażowali się najważniejsi urzędnicy państwowi.

Pierwsze dawki szczepionki przeciw Covid-19 dotarły do Włoch.

A presto!