Ciao!

W ostatnim czasie dostaję bardzo dużo zapytań na temat tegorocznych wakacji we Włoszech. Czy są ograniczenia w poruszaniu czy też nie. Jak wygląda aktualnie sytuacja w Bel Paese. 

Pulia

Postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać niepewności. 

Mianowicie, jeżeli zastanawiasz się nad przyjazdem do Włoch, nad spędzeniem zarezerwowanego już urlopu, lub dopiero chcesz to zrobić. Nie skreślaj Italii! 

Osobiście od początku kiedy weszła możliwość podróżowania i przemieszczania się po Włoszech zrobiłam już kilka krótkich podróży. 

Lago di Braies

Z moich obserwacji wynika, że praktycznie wszystko jest tak jak było w poprzednich latach, mniejsza jest tylko liczba turystów. Widać ogromny brak Amerykanów czy też Azjatów. 

Już od około dwóch tygodni w moich okolicach czyli Werona i Jezioro Garda widzę ogromną ilość turystów z Niemiec, Austrii, czy też Czech, którzy co roku szturmem przybywają na Półwysep Apeniński. Po trzy miesięcznej przerwie na ulicach, w restauracjach znowu słychać język niemiecki czy też angielski. To znak, że turyści zagraniczni powrócili i nie odwrócili się od Włoch plecami, z czego jestem niezmiernie szczęśliwa. 

Wenecja

Powiem Ci, że w czasach pandemii brakowało nam wszystkim turystów, którzy napełniają ten kraj życiem. Włochy bez turystów to nie są te same Włochy. Na całe szczęście w tym momencie wszystko wróciło do normalności. Widać już ogrom ludzi zarówno na plażach, w górach czy też w miastach a także na autostradach.

Nie da się ukryć, iż niestety nie wszystkie hotele czy restauracje przetrwały kryzys, jednak znaczna większość walczy. Restauratorzy i hotelarze są świetnie i starannie przygotowani na przyjęcie gości z kraju jak i z zagranicy. Rygorystycznie dezynfekowane są wszelkie pomieszczenia w hotelach, restauracjach, czy też sklepy.  Nie tyczy się to tylko mojego regionu czy okolic ale całego kraju. 

Co ważne w restauracjach czy hotelach nie obowiązują żadne drastyczne zakazy dla gości. 

Na ulicach we Włoszech nie doświadczysz różnicy sprzed koronawirusa, nic się nie zmieniło. Nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz, wyjątkiem jest region Lombardia gdzie nakaz noszenia maseczek na zewnątrz został przedłużony do 14 lipca.

Na plażach pomiędzy ręcznikami osób nieznajomych powinno się zachowywać metr odległości, jednak nikt tego nie kontroluje. Nie chodzi policja po plażach. Ja będąc na plaży czy w górach nie zauważyłam żadnej różnicy do tego co było przed rokiem. Nie obowiązują żadne inne ograniczenia.

Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń bądź odpowiedzialnym turystą/człowiekiem. Jak już wiemy epidemia nie jest rzeczą, z której możemy żartować. Bądźmy rozsądni, używajmy maseczek kiedy jest to zalecane, dbajmy o higienę rąk i nie tylko we Włoszech ale i w codziennym życiu. Wirus ten nie zniknie. Na ten moment to my musimy się do niego dostosować i nauczyć się z nim żyć. No właśnie musimy z nim żyć, nie zamykać się w domu i panikować. Jednak pamiętaj nie lekceważ!

Jeżeli chodzi o muzea i inne atrakcje turystyczne praktycznie wszystko jest otwarte. Najlepiej robić jednak rezerwację online aby mieć pewność, że liczba biletów nie jest ograniczona. Jednak nie jest to nic nowego.

Watykan

Otwarte zostały również dyskoteki, parki rozrywki, baseny. Pociągi i transport publiczny funkcjonuje. 

Jedyną rzeczą, której w tym roku nie udało się odratować są to koncerty. Zostały odwołane albo przełożone na przyszły rok.

Naturalnie w miejscach zamkniętych jak stacje kolejowe, supermarkety, centra handlowe, banki, poczty, transport publiczny obowiązuje nakaz używania maseczek. 

Jednak nie stresujcie się, jeżeli idąc do sklepu takowej zapomnisz, na wejściu obsługa powinna dać Ci jednorazową maseczkę bez żadnego problemu.

Mam nadzieję, iż udało mi się rozwiać wszystkie Twoje niepewności przez co nie odwołasz tegorocznego urlopu w tym pięknym kraju, który ma naprawdę do zaoferowania więcej niż jakikolwiek inny. Jeżeli przed pandemią myślałeś o przyjeździe tutaj nie zmieniaj zdania. Zapewniam Cię, tak dobrze przeczytałeś zapewniam Cię, że spędzając wakacje 2020 we Włoszech możesz czuć się bezpiecznie i spokojnie. 

Podsumowując nie tylko miejscowości turystyczne ale i całe Włochy tętnią już życiem. Nie mam zamiaru namawiać Ciebie na przyjazd do Bel Paese. Chciałabym tylko abyś pamiętał, że bez obaw możesz tutaj przyjechać! Jeżeli już to zrobisz pod swoim zdjęciem z Włoch na Instagramie oznacz mnie hashtagiem #italiaallapolacca. 

Na moim blogu, Instagramie <klik> oraz kanale YouTube <klik> będzie się pojawiać ogromna liczba inspirujących miejsc wartych odwiedzenia we Włoszech.

A presto!