Ciao!

Było już o prosecco więc teraz czas na wspaniałe włoskie sery: owcze, krowie, dojrzewające, pleśniowe, twarde. Chyba nie ma osoby, która minimum jeden raz w życiu nie jadła włoskiego sera. Dzisiaj przedstawię Wam 5 najpopularniejszych:

Parmezan – Parmigiano Reggiano DOP

Parmigiano Reggiano

Niezaprzeczalnie król włoskich serów. Któż o nim nie słyszał? Pochodzi z regionu Emilia-Romania. Parmigiano reggiano DOP (denominazione di origine protetta) jak sama nazwa wskazuje, objęty jest chronioną nazwą pochodzenia. Wytwarzany jest od samego początku, czyli od dojenia krów, poprzez produkcję, dojrzewanie i kończąc na pakowaniu w prowincjach Parmy, Reggio Emilia, Modena, Mantova i w okolicach Bolonii. Powstaje z mleka krowiego. Jest serem twardym ale co ciekawe również bardzo kruchym. Im starszy tym jego kruchość się zwiększa. Parmigiano Reggiano jest serem dojrzewającym. Do sprzedaży trafiają te minimum 12 miesięczne, a także 18, 22 i 30 miesięczne oraz i starsze. Aromat ma bardzo specyficzny wyczuwalne jest świeże mleko, masło, jogurt oraz co zaskakujące świeże owoce jak ananas, banany, a także orzechy. Mniej dojrzałe maja smak delikatniejszy a te starsze bardziej słony i intensywny. Te od 30 miesięcy sa również dużo pikantniejsze.

Co ważne Parmigiano Reggiano jest jednym z produktów najczęściej podrabianych na świecie. Oryginalny ser zawsze jest sprzedawany pod nazwą Parmigiano Reggiano DOP, nigdy pod nazwą parmezan!

Kilogram Parmigiano Reggiano DOP powinien kosztować w Polsce od 80 zł za kilogram, we Włoszech kosztuje od 15 euro. Cena różni się od czasu dojrzewania.

Gorgonzola

Gorgonzola

Jest drugim serem DOP (chroniony nazwą pochodzenia) najlepiej sprzedającym się na świecie. Miękki, krótko dojrzewający, niebieski ser pleśniowy pochodzący z regionu Lombardii. Gorgonzola wytwarzana jest z pasteryzowanego i tłustego mleka krowiego. Charakteryzuje się intensywnym, unikatowym i zdecydowanym gustem, którego nie da się z niczym innym pomylić. Obecnie produkuje się ją tylko w dwóch regionach: Lombardii oraz Piemoncie – między Novarą a Bergamo. Gorgonzola występuje w dwóch wariantach słodkim o konsystencji kremowej oraz pikantnym o twardszej i kruchej konsystencji. Słodka dojrzewa 50 dni, natomiast pikantna 80 i ma dużo silniejszy zapach. Jest to zdecydowanie mój ukochany ser, który mogłabym jeść kilogramami. 

Gorgonzola perfekcyjnie smakuje wraz z polentą. Podaje się ją wraz z winem czerwonym lub niefiltrowanym piwem.

W Polsce może kosztować ok 50 złotych za kilogram. We Włoszech gorgonzola jest dużo tańsza, ponieważ można ją znaleźć już od 5-6 euro za kilogram.

Pecorino (Romano lub Sardo)

Pecorino

Twardy ser produkowany ze świeżego mleka owczego. Ser pochodzący przede wszystkim z regionów Lazio (Pecorino Romano) i Sardegna (Pecorino Sardo). Jest jednym z głównych składników wielu włoskich dań, jak np. carbonara, amatriciana oraz cacio e pepe. Pecorino należy do serów dojrzewających i można go kupić 5-miesięczny idealny do jedzenia solo lub z salsami oraz 8-miesięczny perfekcyjny do ścierania. Charakteryzuje się bardzo intensywnie słonym i pikantnym smakiem oraz wyczuwalnym zapachem mleka owczego. Co ciekawe jest to ser idealnie nadający się do past (makaronów), ponieważ roztopiony nie ciągnie się. Smakuje wyśmienicie z  orzechami, miodem i pieprzem oraz winami czerwonymi przede wszystkim: Velletri Rosso, Cesanese del Piglio, Carignano del Sulcis.

Cena sera w Polsce oscyluje w granicach aż 100 złotych za kilogram, kiedy we Włoszech można go kupić już od ok 9 euro za kilogram.  

Mozzarella

Mozzarella

Kolejny włoski ser znany na całym świecie, wywodzi się z południa Włoch – regonu Kampanii. Mozzarella jest nieodłącznym składnikiem większości pizzy. Mozzarellę wykorzystuje się w sałatkach np. sałatka caprese, pasta fresca, jednak moim zdaniem najlepiej smakuje jedzona solo. Produkowana jest z mleka krowiego. Należy do serów, które najlepiej jeść świeże. Charakteryzuje się miękką i elastyczną konsystencją oraz smakiem świeżego mleka. Jak wszystkie sery jej gust zależny od terenu wytwarzania. Mozzarella jest serem, który sprzedawany jest zawsze w serwatce, która to utrzymuje jej świeżość. 

Najbardziej cenionym typem mozzarelli jest mozzarella di bufala campana DOP, którą wytważa się z mleka bawolic w regionie Kampania. 

Cena mozzarelli w Polsce kształtuje się w granicach 20 złotych za kilogram we Włoszech kilogram mozzarelli kosztuje ok 11 euro, natomiast Buffala Campana DOP to koszt rzędu 18 euro. Ta różnica w cenie wynika z oferowanej jakości. Prawda jest taka, że ta mozzarella dostępna powszechnie w Polsce nigdy nie będzie smakowała tak dobrze jak ta we Włoszech.

Mascarpone 

Mascarpone

Kremowy ser pochodzący z regionu Lombardii. Produkowany obecnie w całych północnych Włoszech (Pianura Padana). Mascarpone powstaje ze śmietany otrzymywanej z pasteryzowanego mleka krowiego. Zapach mascarpone jest bardzo słodki a sam ser bardzo kaloryczny. 

Tak jak mozzarella powinien być spożywany świeży. Ser ten wykorzystuje się przede wszystkim przy ciastach jak np. tiramisu. 

Kilogram mascarpone kosztuje w Polsce ok 30 złotych natomiast we Włoszech ok 10 euro. Mamy tutaj sytuację bardzo podobną co z mozzarellą, gdzie jakość sera sprzedawanego w Polsce i we Włoszech stanowczo się różni.

Na dzisiaj to już wszystko, jednak za jakiś czas powrócę z piątką kolejnych włoskich serów, które koniecznie wypada znać. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do skosztowania Włoskich i formaggi. A tymczasem Buon appetito!

A presto!